XƏBƏRLƏR Arxiv 2516 Çap et
16.03.2020 / Mühüm hadisələr Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin müəssisələrində koronavirusa qarşı dezinfeksiya işləri görülüb
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev koronavirusla bağlı profilaktik tədbirlər haqqında sərəncamına uyğun olaraq, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) elmi müəssisələrində dezinfeksiya işləri və qabaqlayıcı tədbirlər davam etdirilir. Məqsəd infeksiyalara yoluxma hallarının qarşısının alınması və bu sahədə profilaktik tədbirlərin effektivliyinin yüksəldilməsidir.
BTEB-in Botanika, Mikrobiologiya, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar institutlarında koronavirusa qarşı dezinfeksiya işləri aparılıb.
Elmi müəssisələrin inzibati korpusları, laboratoriya otaqları, konfrans zalları, kitabxana və dəhlizləri xüsusi preparatlarla təmizlənib. Həmçinin əməkdaşlara koronavirusun yaratdığı fəsadlar və ondan qorunma yolları haqqında maarifləndirici məlumatlar verilib.
Qeyd edək ki, AMEA rəhbərinin sərəncamında BTEB-in mütəxəssislərinə koronavirusdan qorunma üsulları ilə bağlı kütləvi informasiya vasitələrində çıxışların edilməsi, maarifləndirici materialların dərc olunması ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar da verilib.

NEWS Archive 2599 Çap et
16.03.2020 / Important events The institutions of the Division of Biological and Medical Sciences carried out disinfection work
According to the decree of the President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev on preventive measures in connection with the coronavirus, disinfection and preventive measures are being continued in scientific institutions of the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS). The goal is to prevent the spread of infection and increase the effectiveness of preventive measures in this area.
At the institutes of Botany, Microbiology, Molecular Biology and Biotechnology disinfection was performed to prevent the spread of coronavirus infection.
Administrative buildings, laboratories, conference rooms, libraries and corridors of scientific institutions were cleaned with special preparations. Staff were also provided with information on the effects of coronavirus and methods of protection.
Note that according to the decree of the head of ANAS, the specialists of the Division of Biological and Medical Sciences were given appropriate instructions on organizing media appearances in connection with the methods of protection against coronavirus and the publication of educational materials.