XƏBƏRLƏR Arxiv 2516 Çap et
16.03.2020 / Mühüm hadisələr Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin müəssisələrində koronavirusa qarşı dezinfeksiya işləri görülüb
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev koronavirusla bağlı profilaktik tədbirlər haqqında sərəncamına uyğun olaraq, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) elmi müəssisələrində dezinfeksiya işləri və qabaqlayıcı tədbirlər davam etdirilir. Məqsəd infeksiyalara yoluxma hallarının qarşısının alınması və bu sahədə profilaktik tədbirlərin effektivliyinin yüksəldilməsidir.
BTEB-in Botanika, Mikrobiologiya, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar institutlarında koronavirusa qarşı dezinfeksiya işləri aparılıb.
Elmi müəssisələrin inzibati korpusları, laboratoriya otaqları, konfrans zalları, kitabxana və dəhlizləri xüsusi preparatlarla təmizlənib. Həmçinin əməkdaşlara koronavirusun yaratdığı fəsadlar və ondan qorunma yolları haqqında maarifləndirici məlumatlar verilib.
Qeyd edək ki, AMEA rəhbərinin sərəncamında BTEB-in mütəxəssislərinə koronavirusdan qorunma üsulları ilə bağlı kütləvi informasiya vasitələrində çıxışların edilməsi, maarifləndirici materialların dərc olunması ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar da verilib.

НОВОСТИ Архив 2600 Çap et
16.03.2020 / Важные события В учреждениях Отделения биологических и медицинских наук проведена работа по дезинфекции
Согласно распоряжению президента НАНА академика Рамиза Мехтиева, о профилактических мерах в связи с коронавирусом, в научных учреждениях Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) продолжаются работы по дезинфекции и профилактические мероприятия. Целью является предотвращение распространения инфекции и повышение эффективности профилактических мероприятий в этой области.
В институтах Ботаники, Микробиологии, Молекулярной биологии и биотехнологий ОБМН была произведена дезинфекция для предотвращения распространения коронавирусной инфекции.
Административные здания, лаборатории, конференц-залы, библиотеки и коридоры научных учреждений были очищены специальными препаратами. Сотрудникам также была предоставлена информация о последствиях коронавируса и способах защиты.
Отметим, что согласно распоряжению главы НАНА, специалистам ОБМН были даны соответствующие инструкции по организации выступлений в СМИ в связи с методами защиты от коронавируса и публикации просветительских материалов.