XƏBƏRLƏR Arxiv 2658 Çap et
17.03.2020 / Konfranslar, iclaslar Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının iclasında bir sıra məsələlər müzakirə olunub
Martın 17-də AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin sədri, akademik İradə Hüseynova iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Akademik İradə Hüseynova AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “Koronavirusla bağlı AMEA-da profilaktik tədbirlər haqqında” sərəncamına uyğun olaraq, bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə dezinfeksiya işlərinin aparıldığını, bir sıra zəruri tədbirlərin görüldüyünü bildirib. O, virusun yayıldığı ilk vaxtlardan BTEB tərəfindən maarifləndirici tədbir və seminarların təşkil olunduğunu vurğulayıb.
Sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Ramiz Mehdiyevin "Elmi istiqamətlər üzrə elmi şuralar haqqında" 13 mart 2020-ci il tarixli 108 nömrəli sərəncamının icrası ilə bağlı müzakirələr aparılıb, müəyyən təkliflər səsləndirilib, müvafiq rərar qəbul edilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planının təsdiq edilməsi haqqında” 24 fevral 2020-ci il tarixli Sərəncamından da bəhs olunub. Sərəncamın AMEA-ya aid edilmiş müvafiq bəndlərinin yerinə yetirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd olunub ki, sözügedən sərəncamdan irəli gələn məsələlər Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsi ilə birgə işlənib hazırlanacaq.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədovun 5 cildlik “Azərbaycan dendroflorası” kitabının Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına təqdim edilməsi məsələsi müzakirə edilib. Kitabın Dövlət Mükafatına təqdim olunması barədə qərar qəbul edilib.
İclasda, həmçinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutu əməkdaşlarının (Ş.Bayramov, N.Quliyev, C.Əliyev) “Ali bitkilərdə karbonun ilkin assimilyasiyasının tənzimlənməsi” əlyazmasının nəşrə təqdim olunması məsələsinə baxılıb və müvafiq qərar qəbul edilib.

NEWS Archive 2704 Çap et
17.03.2020 / Conferences, sessions Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences discussed a number of issues
The next meeting of the Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS) of ANAS was held on March 17.
First, the vice-president of ANAS, chairman of the division academician Irada Huseynova acquainted participants with the agenda.
According to the order of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev "On preventive measures in the ANAS related to coronavirus", Irada Huseynova said that disinfection was carried out in the scientific institutions of the division. The awareness-educational events and seminars were held in the institutions of ANAS for coronavirus pandemic, she added.
The meeting discussed the genome, structure, origin, biosecurity of coronavirus and the preparation of vaccines against it.
The event also mentioned the decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 24 February 2020 “On approval of the Action Plan on Prevention of Sexual Choice of Children before Birth”. The sides exchanged views on implementation of relevant orders of the ANAS. It was noted that the issues arising from the order will be worked out together with the Division of Humanities and Social Sciences.
Finally, a number of scientific and organizational and personnel issues on DBMS were reviewed and appropriate decisions made.