XƏBƏRLƏR Arxiv 2251 Çap et
AMEA-nın elmi  müəssisə və təşkilatlarının balansında olan torpaq sahələri, tikililər, çoxillik əkmələr və torpaqların istifadə vəziyyəti, kənd təsərrüfatı təyinatlı texnika və materiallar barədə məlumatların dəqiqləşdirilməsi və təcrübə sahələrinin idarə edilməsinin yaxşılaşdırılması məqsədilə akademiya prezidentinin sərəncamı ilə yaradılmış İnventarlaşdırma Komissiyasının növbəti iclası keçirilib. Sosial məsafə gözlənilməklə baş tutan iclasda komissiyanın bir sıra üzvləri "Zoom" platforması vasitəsilə iştirak ediblər.
Toplantıya sədrlik edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova tədbiri açaraq ötən iclasdan keçən dövr ərzində AMEA prezidentinin müvafiq sərəncamlarının icrası istiqamətində komissiya tərəfindən görülən işləri yüksək qiymətləndirib, regionlarda monitorinqlərin aparıldığını və müvafiq arayışın hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
Sonra komissiyanın sədri, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İşlər idarəsinin müdir müavini, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ələddin Eyvazov monitorinq və araşdırmaların nəticələri barədə hesabatı təqdim edib, elmi-tədqiqat bazalarının və dayaq məntəqələrinin nəzdində olan torpaq sahələrinin, texniki vasitələrin və tikililərin istifadəsində mövcud olan problemləri əhatəli şərh edərək, onların həlli üzrə təkliflər paketinin hazırlandığını qeyd edib. Natiq təcrübə bazaları və dayaq məntəqələrinin əsasnamələrinin mövcud olmadığını, torpaqların institutların mandatları və elmi istiqamətlərinə uyğun istifadə edilmədiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra komissiyanın üzvləri, müvafiq institutların məsul şəxsləri müzakirə olunan məsələlərlə bağlı mövcud vəziyyət barədə məlumat verib və onlara ünvanlanmış suallara aydınlıq gətiriblər.
Çıxışlara və müzakirələrə yekun vuran akademik İradə Hüseynova İnventarlaşdırma Komissiyası tərəfindən hazırlanmış arayışın, təcrübə bazaları və dayaq məntəqələrinin inkişaf proqramının AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə ediləcəyini bildirib. O, komissiyanın arayışında qeyd edilənlərlə yanaşı, yeni təkliflər irəli sürüb, 2-3 pilot sahənin seçilərək, onlarda nümunəvi təsərrüfatların yaradılmasının vacibliyini söyləyib.
Akademik İradə Hüseynova komissiyanın fəaliyyəti nəticəsində əldə edilən məlumatların və təkliflər paketinin AMEA-da aqrar elm sahəsində fəaliyyətin daha da yüksək səviyyədə təşkilinə, elmi nailiyyət və innovasiyaların tətbiqi işinin gücləndirilməsi istiqamətində ciddi qərarların qəbuluna imkan verəcəyini deyib.

NEWS Archive 2316 Çap et
14.09.2020 / Conferences, sessions The successive meeting of the Inventory Commission of ANAS was held
The next meeting of the Inventory Commission established by the order of the President of the Academy was held in order to clarify the information on land plots, buildings, perennial crops and land use, agricultural machinery and materials on the balance of scientific institutions and organizations of ANAS and to improve the management of experimental areas. A number of members of the commission took part in the meeting, which took place in anticipation of social distance, through the Zoom platform.
Opening the event, Vice-President of ANAS, academician Irada Huseynova praised the work done by the commission to implement the relevant orders of the President of ANAS, noting that monitoring was carried out in the regions and a relevant reference was prepared.
Then Aladdin Eyvazov, Chairman of the Commission, Deputy Head of the Department of Affairs of the Presidium of ANAS, Ph.D. in Agrarian Sciences, presented a report on the results of monitoring and research. Commenting, he noted that a package of proposals for their solution has been conducted.
Then the members of the commission, officials of the relevant institutions informed about the current situation on the issues discussed and clarified the questions addressed to them.
Summing up the speeches and discussions, academician Irada Huseynova said that the reference prepared by the Inventory Commission, the development program of practice bases and support points will be discussed at the meeting of the Presidium of ANAS. She put forward new proposals in addition to those mentioned in the commission's reference, and stressed the importance of selecting 2-3 pilot areas and creating exemplary farms in them.