XƏBƏRLƏR Arxiv 2015 Çap et
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, Rəyasət Heyətinin üzvləri və aidiyyatı məsələlər üzrə dəvət olunmuş şəxslər iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev gündəlikdəki məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
İlk olaraq akademik Ramiz Mehdiyev AMEA Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əli-zadəyə 75 illik yubileyi, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Cəfərova 65 illik yubileyi, Polimer Materialları İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədova 80 illik və AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanova 70 illik yubileyləri münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərmanını təqdim edib. Yubilyarları təbrik edən AMEA rəhbəri onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Gündəliyə çıxarılan növbəti məsələlər – Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi Milli Onkologiya Mərkəzinin Baş direktoru, Azərbaycanda müasir klinik onkologiyanın və süd vəzi xərçənginin diaqnostikası və müalicəsi üzrə məktəbin banilərindən olan akademik Cəmil Əliyevin 75 illik, AMEA-nın vitse-prezidenti, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin direktoru, tanınmış kimyaçı alim, akademik Tofiq Nağıyevin 80 illik və Azərbaycanda iqtisadi kibernetika sahəsinin inkişafında xidmətləri olan AMEA-nın müxbir üzvü Qorxmaz İmanovun 80 illik yubileylərinin qeyd olunması üçün müvafiq dövlət qurumları qarşısında vəsatət qaldırılması ilə bağlı olub.
Sonra AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda aparılan elmi tədqiqatların monitorinqi üzrə komissiyanın yaradılması barədə məsələ müzakirəyə təqdim olunub. Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik Ramiz Mehdiyev sosial-iqtisadi problemlərin həlli baxımından önəmli tədqiqatlar aparan bu institutun işində mövcud olan nöqsanların aradan qaldırılması məqsədilə yeni komissiyanın müxtəlif sahələr üzrə fəaliyyət göstərəcəyini, komissiyaya sədrliyin AMEA-nın I vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev tərəfindən həyata keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb. AMEA-nın fəaliyyət proqramının əsasən insanların elmi yaradıcılıqlarının inkişafına istiqamətlənməli olduğunu deyən AMEA rəhbəri bildirib ki, alimlərin elmi potensialının yüksəldilməsi ilə əlaqədar əməli addımlar atılmalıdır.
İclasda AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika, İdarəetmə Sistemləri və İnformasiya Texnologiyaları institutlarında aparılmış yoxlamaların nəticələri barədə hazırlanan arayışı AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Hüquq və kadrlar idarəsinin rəisi, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Rasim Ağasiyev Rəyasət Heyətinin diqqətinə çatdırıb.
Məsələ ətrafında aparılan müzakirələrdə AMEA-nın akademik-katibi, akademik Adil Qəribov, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev, akademik Əli Abbasov və başqaları çıxış ediblər. İnstitutların fəaliyyəti AMEA-da yenidənqurma və optimallaşdırma üzrə aparılan islahatların ruhuna uyğun olaraq müsbət xarakterizə olunub. Müəssisələrin kadr və kargüzarlıqla bağlı sənədlərinin qanunvericiliyin tələblərinə, eləcə də dövlət başçısı tərəfindən qəbul olunan qərarlara müvafiq tərtib edilməsi, əmək və icra intizamının təmin edilməsi məqsədilə əməkdaşlar üçün onlayn seminarların təşkili məqsədəuyğun hesab edilib.
Sonda çıxış edən AMEA prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev müzakirəyə çıxarılan məsələlərə münasibət bildirərək Azərbaycan elminin nüfuzunun artırılması üçün Akademiyanın institutları ilə ali təhsil müəssisələri arasında əlaqələrin gücləndirilməsinin vacibliyindən söz açıb. Buna dair xüsusi proqramların tərtib olunmasının əhəmiyyətini vurğulayan akademik müəssisələrin öz elmi prioritetlərində dünya standartlarına, müasirliyə və yeni aktual elmi istiqamətlərin seçilməsinə üstünlük verməli olduqlarını qeyd edib.

NEWS Archive 2091 Çap et
The next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held on February 19.
The event was attended by the President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev, members of the Presidium and invited persons on relevant issues.
Opening the meeting, President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev informed the participants about the current issues.
First, academician Ramiz Mehdiyev celebrated the 75th anniversary of the director of the Institute of Botany of ANAS, academician Valida Alizade, the corresponding member of ANAS Ibrahim Jafarov the 65th anniversary, the director of the Institute of Polymer Materials, the corresponding member of ANAS Bakhtiyar Mammadov the 80th anniversary and the corresponding member of ANAS Elshad Gurbanov presented the Honorary Decree of ANAS on the occasion of its 70th anniversary. Congratulating the jubilees, the head of ANAS wished them success in their future activities.
The next issues on the agenda - 75-year-old Jamil Aliyev, Director General of the National Oncology Center of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, one of the founders of the School of Diagnosis and Treatment of Modern Clinical Oncology and Breast Cancer in Azerbaijan, Vice-President of ANAS, Research Center Of “Azerbaijan National Encyclopedia” Director, well-known chemist, academician Tofig Nagiyev's 80th anniversary and corresponding member of ANAS Gorkhmaz Imanov's contribution to the development of economic cybernetics in Azerbaijan.
Then the issue of establishing a commission to monitor scientific research conducted at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS was submitted for discussion. Speaking on the issue, academician Ramiz Mehdiyev said that the new commission will work in various fields in order to eliminate the existing shortcomings in the work of this institute, which conducts important research in terms of solving socio-economic problems. Saying that the action program of ANAS should be mainly aimed at the development of people's scientific creativity, the head of ANAS said that practical steps should be taken to increase the scientific potential of scientists.
Rasim Agasiyev, Chief of the Department of Law and Personnel of the Presidium of ANAS, Doctor of Philosophy in Law, brought to the attention of the Presidium a report on the results of inspections carried out at the institutes of Mathematics and Mechanics, Control Systems and Information Technologies of ANAS.
In conclusion, the President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev commented on the issues discussed and spoke about the importance of strengthening relations between the institutes of the Academy and higher education institutions to increase the prestige of Azerbaijani science. Emphasizing the importance of developing special programs in this regard, he noted that academic institutions should give priority to world standards, modernity and the selection of new relevant scientific directions in their scientific priorities.